Najlepsze zabawy dla 10-miesięcznego dziecka

Maluchy w każdym wieku wymagają innych zajęć i zabaw, które będą odpowiednio dostosowane do ich umiejętności. Wiele niemowlaków w wieku dziesięciu miesięcy powoli zaczyna naukę chodzenia, co jeszcze bardziej pogłębia ich zainteresowanie światem i chęć do odkrywania nowych aktywności. 

Zabawy w kąpieli 

Maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności w wodzie, szczególnie jeśli towarzyszą im przy tym gumowe zwierzątka np. kaczuszki lub rybki. Dla wielu dzieci jeszcze lepszą zabawą będzie po prostu przelewanie wody kolorowymi kubeczkami. Ta pozornie łatwa do zorganizowania zabawa podczas kąpieli przynosi maluszkom ogrom radości. Latem przy ciepłej, słonecznej pogodzie świetnym pomysłem będzie rozłożenie na balkonie lub ogrodzie małego baseniku, w którym dziecko mogłoby bawić się przez długie godziny, oczywiście pod okiem osoby dorosłej.

Ćwiczenie zmysłów

Niemowlaki rozwijają się i uczą w bardzo szybkim tempie, codziennie nabywając nowe umiejętności. Warto więc pamiętać, że zabawy dla 10 miesięcznego dziecka powinny ten rozwój wspierać. Z tego powodu należy decydować się takie aktywności, które będą pomagały w stymulowaniu zmysłów dziecka. W tym celu zaleca się używanie zabawek o różnorodnych, wyrazistych kolorach, ciekawych, nieoczywistych kształtach i interesujących teksturach. Dzieci chętnie sięgają po te zabawki, które wydają głośne dźwięki lub wyróżniają się wyrazistymi barwami. Świetnym wyborem będą także gryzaki.

Zabawy ruchowe

Maluchy w tym wieku dużo raczkują, a niektóre podejmują już próby wstawania, a nawet chodzenia. Z tego powodu chętnie biorą one udział w aktywnościach wspomagających zdolności motoryczne. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie toru przeszkód na przykład korzystając z dostępnych w domu poduszek lub koca. Z wykorzystaniem różnych przedmiotów, można tworzyć coraz to nowe przeszkody, które zachęcą maluszki do ruchu i pokonywania utrudnień na drodze. Angażującą zabawą ruchową jest również spacerowanie za pomocą pchacza. Pchacze nabyć można w sklepach z artykułami do dzieci. Wielu rodziców decyduje się na zakup drewnianych lub plastikowych pchaczy, które dodatkowo są świetnym wsparciem podczas nauki chodzenia. Maluchy na pewno pokochają także zabawę w chowanego lub berka na czworakach. 

Zajęcia manualne

Zabawy dla 10 miesięcznego dziecka wcale nie muszą być trudne do zorganizowania i nie wymagają użycia drogich zabawek. Dobrym przykładem zabawy manualnej będzie, podobnie jak w przypadku kąpieli, użycie kubeczków lub lejków. Dzieci uwielbiają przesypywanie piasku lub chrupek. Taka zabawa trwać może godzinami. Dobrym pomysłem będzie także gra pluszową piłką. W zależności od umiejętności niemowlaka, piłkę można popychać, turlać, kopać lub rzucać.