Jak zadbać o rozwój dziecka?

Specyficzne potrzeby malucha

Każdy odpowiedzialny rodzic pragnie zapewnić dla swojej pociechy optymalne warunki do rozwoju. Choć brzmi to okrutnie: nie wystarczy kochać dziecka i poświęcać mu uwagę. Wzrastanie maluszka to dynamiczny proces, obejmujący wiele różnych aspektów. Dowiedz się, jak pomóc małemu człowiekowi w rozwoju.

Rozwój fizyczny – na co zwrócić uwagę?

Kiedy patrzymy na dzieci, przede wszystkim widzimy ich rozwój fizyczny. Składa się na niego wiele rozmaitych czynników. W kolejnych miesiącach noworodek nabywa kolejne umiejętności. Trzeba bacznie przyglądać się podopiecznym, ponieważ wczesne zauważenie nieprawidłowości może pomóc wykryć i skutecznie leczyć problemy, jeśli jakieś się pojawią.

Warto w tym celu zaopatrzyć się w literaturę naukową/poradnikową jeszcze przed porodem. W tych kwestiach nie można polegać na przesądach – opinie specjalistów są najważniejsze. Nie panikuj! Jeśli zauważysz, że coś odbiega od normy, musisz pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. W przypadku wątpliwości co do rozwoju fizycznego, wad postawy itd. skontaktuj się z odpowiednim lekarzem bądź lekarką.

Fizyczny rozwój to nie tylko wzrost. Dzieci potrzebują:

  • odpowiedniej ilości składników odżywczych w diecie,
  • dobrego jakości snu,
  • aktywności fizycznej tak, aby rozwijać mięśnie, koordynację i sprawność fizyczną,
  • regularnych wizyt u pediatry oraz szczepień.

Traktuj dziecko jak małego człowieka, który potrzebuje Twojej opieki. Troszcz się o nie, ale pamiętaj, że jest osobną jednostką. Ma swoje kaprysy, lęki i upodobania. 

Dziecko poznaje świat

Poza aspektami fizycznymi maluch ma także wiele psychicznych potrzeb rozwojowych. Chłonie otoczenie jak gąbka. Musisz zapewniać mu odpowiednią stymulację poznawczą. Wybieraj zabawki dopasowane do wieku podopiecznego. Wiele z nich służy wywołaniu różnorodnych bodźców, na przykład książeczki sensoryczne są świetną opcją dla spragnionych wrażeń dzieci.

 

Należy pamiętać, że rozwój poznawczy to nie tylko rozwinięcie procesów myślowych, ale też:

  •  pamięci,
  • koncentracji,
  • zdolności rozwiązywania problemów.

Dzieci potrzebują ponadto dostępu do edukacji, która będzie odpowiednio dostosowana do ich wieku i poziomu.

Świat pełen wartości i emocji

Potrzeby rozwojowe dziecka skupiają się również wokół emocji. Miłość, wsparcie, akceptacja i poczucie bezpieczeństwa są niezbędne dla każdego malucha. Chodzi tutaj nie tylko o rodziców czy opiekunów, ale i o rówieśników. Powinno się zapewnić swojemu dziecku możliwość nawiązywania kontaktów społecznych i rozwijania umiejętności interpersonalnych.

Poprzez relacje międzyludzkie szkrab uczy się komunikować. Mówi, słucha i zdobywa zdolność regulacji emocji. W ten sposób nabywa też wiedzę dotyczącą wartości i zasad etycznych, jednak nie w całości. Podstawą jest tutaj wychowanie domowe i bezpośredni kontakt z opiekunami. Dziecko potrzebuje jasnych, jednolitych zasad tak, aby mogło swobodnie eksplorować otoczenie i dorastać bez lęku.

Pora na zabawę!

Bez względu na metody wychowawcze niezmiernie ważne jest, by zapewnić dzieciom czas i przestrzeń do:

  • eksperymentowania,
  • tworzenia,
  • odkrywania,
  • zabawy.

W ścisłej czołówce potrzeb rozwojowych dziecka znajduje się bowiem pragnienie kreatywności. Maluchy muszą się wyszaleć. Rodzic lub opiekun powinien czuwać nad ich poczynaniami.