Jak zbić wysoką gorączkę u dziecka?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy dzieci chorują najczęściej. Jednym z objawów może być wystąpienie podwyższonej temperatury ciała. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu i nie zawsze wymaga podania leków i podjęcia próby jej zbicia. Szczególną uwagę należy zwrócić na długo utrzymującą się wysoką gorączkę u dziecka. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, gdyż może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia malucha. Jakie są zatem skuteczne metody na zbicie wysokiej gorączki u dziecka?

Do jakiej temperatury nie należy zbijać gorączki?

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu na toczącą się w organizmie infekcję. Ważne jest, aby zachować spokój i nie wprowadzać niepotrzebnego stresu. Dzieci często czują się lepiej, gdy widzą, że rodzice są spokojni. Wystąpienie gorączki oznacza, że organizm sam próbuje zwalczyć chorobotwórcze patogeny. W przypadku niemowląt i małych dzieci nie należy podejmować żadnych działań mających na celu obniżenie gorączki, jeżeli temperatura ciała nie przekracza 38oC. Do tego momentu należy jedynie zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz o odpowiednią ilość odpoczynku. Jeżeli temperatura przekroczy  38oC, to należy niezwłocznie rozpocząć próby jej obniżenia.

Domowy sposób na gorączkę, czyli zimny okład

Jeżeli gorączka delikatnie przekracza granicę 38oC to możemy spróbować zbić ją za pomocą zimnego okładu. Okład powinniśmy przyłożyć na miejsca najbardziej ukrwione w naszym organizmie tj. prawa strona brzucha, czoło, skroń, potylica, łydki oraz pachwiny. Okład można przygotować poprzez zamoczenie czystej pieluchy tetrowej lub ręcznika w zimnej wodzie. Istnieje także możliwość wykorzystania woreczków z lodem, należy jednak pamiętać, aby nie kłaść ich bezpośrednio na skórę, gdyż niesie to ryzyko wystąpienia odmrożeń. Woreczek z lodem przed kontaktem ze skórą dziecka należy owinąć pieluchą lub ręcznikiem.

Kąpiel w letniej wodzie

Umieszczenie dziecka w kąpieli przygotowanej z letniej wody to bardzo skuteczna metoda walki z podwyższoną temperaturą ciała. Woda powinna być chłodniejsza od temperatury ciała o około 10 stopni, a więc powinna wynosić około 26 oC. Nie zaleca się stosownie zimnej wody, ponieważ może ona spowodować drgawki i dreszcze trudne do uspokojenia. Kąpiel powinna trwać od 10 do 15 minut. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość wielokrotnego powtarzania kąpieli w ciągu dnia.

Leki przeciwgorączkowe, czyli ibuprofen i paracetamol

Leki takie jak paracetamol lub ibuprofen mogą pomóc obniżyć gorączkę i złagodzić ból. Należy pamiętać o dokładnym przestrzeganiu dawkowania odpowiedniego dla wieku dziecka. Jeżeli temperatura utrzymuje się długo i jest trudna do zbicia, to istnieje możliwość podawania tych leków naprzemiennie. Przed podjęciem takiego działania należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej poważne objawy, takie jak trudności z oddychaniem lub niepokój, to zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu poważniejszej infekcji, która będzie wymagała wdrożenia dodatkowych środków.