Jak budować pewność siebie u dziecka?

Pewność siebie to niezwykle pożądana cecha. Umiejętność dostrzegania swoich mocnych stron i wiara we własne umiejętności, to coś czego warto uczyć dziecko od najmłodszych lat. Jak zatem postępować aby mały człowiek wiedział, że może osiągnąć wszystko czego tylko chce i aby nie bał się iść do przodu?

Dlaczego warto budować pewność siebie u dziecka?

Mimo tego, że pewność siebie jest czymś niezwykle istotnym w życiu, to jednak zwykle nie przychodzi łatwo. Pierwsze lata życia dziecka mogą być kluczowe dla jego rozwoju, a to, czego nauczy się od mamy i taty zdecydowanie będzie procentowało w przyszłości. Pewność siebie warto budować już od samego początku, dlatego że pomoże maluszkowi pokonywać codzienne trudności, odnaleźć się w grupie, a także uczyć się i sięgać po swoje marzenia.

Jak wychowywać dziecko, aby stało się pewne siebie.

Fundamentem, na jakim powinno opierać się dzieciństwo jest oczywiście miłość rodziców. Myśl, że jest ktoś, kto kocha i wspiera będzie dla dziecka zawsze niezwykle istotnym punktem odniesienia. Trzeba więc mówić o swoich uczuciach i zapewniać, że cokolwiek się nie stanie, będziemy zawsze i wszędzie gotowi wysłuchać malucha. O czym trzeba jeszcze pamiętać?

  • Dobrze jest zachęcać dziecko do działania. Bez względu na to, czy maluszek boi się wejść na drabinkę, czy też stanąć na dużej scenie podczas szkolnego przedstawienia, powinno się go zapewnić, że potrafi to zrobić. Zanim kilkulatek zbuduje swoją pewność siebie, to właśnie słowa mamy i taty będą dla niego najważniejsze. 
  • Nie wolno krytykować,  trzeba jednak pozwalać na potknięcia. Porażka nigdy nie powinna być powodem do wyśmiewania oraz stosowania kar, jednak zdecydowanie może być doskonałą okazją do tego, aby pokazać dziecku, że nie zawsze w życiu wszystko będzie tak jak sobie to wyobraziło, jednak nadal może być dobrze, wystarczy znaleźć rozwiązanie. Budowanie pewności siebie to także nauka radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Dziś się nie udało, jednak masz w sobie moc, aby udało się jutro.
  • Umiejętna obserwacja dziecka jest niezbędna do tego, aby pozwolić mu być sobą i wesprzeć je wtedy, kiedy trzeba. 
  • Nigdy nie należy porównywać dziecka do innych. Każdy człowiek jest wyjątkowy. Empatia i zrozumienie cudzych potrzeb będą dla dziecka trudne, jednak warto rozmawiać o uczuciach i o tym, że ma prawo być sobą.

Budowanie pewności siebie u dziecka jest niezwykle ważnym zadaniem i w dużej mierze zależy od podejścia rodzica. Słowa mają moc, dlatego krzyk, przemoc i stosowanie kar oraz porównań do innych nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zamiast pomóc, raczej maluchowi zaszkodzi. Bezpieczna przystań, jaką będzie dom lub ramiona rodziców z pewnością sprawią, że dziecko łatwiej zniesie porażki i wypracuje sobie poczucie, że może zacząć od początku, a kiedy zajdzie potrzeba ktoś wysłucha i pomoże znaleźć rozwiązanie.