Wychowywanie dziecka to trudna i bardzo rozległa kwestia. Młodzi rodzice mają za zadanie dbać o komfort fizyczny i psychiczny swojej pociechy. Dlatego warto, by poszukiwali wiarygodnych źródeł informacji i kierowali się nimi, zwłaszcza w dzielących opinię publiczną kwestiach. Jedną z nich jest korzystanie z chodzika.
Chodzik dla dziecka — czy wolno stosować?
W ostatnich latach powstało wiele naukowych artykułów, których autorzy negatywnie podchodzili do kwestii stosowania klasycznych chodzików dla dzieci. Ortopedzi wypowiadają się na temat tego, jakie negatywne skutki może przynieść stosowanie chodzików w niewłaściwy sposób. Wskazuje się przede wszystkim, że taka zabawka może nauczyć dziecko nieprawidłowych nawyków, skutkujących w przyszłości problemami ortopedycznymi. Poza tym może opóźnić naukę chodzenia oraz generalny rozwój psychofizyczny.
Czy istnienie tego typu badań powinno całkowicie zniechęcić wszystkich rodziców do korzystania z chodzików? Czy można uznać, że żaden świadomy rodzic nigdy nie użyje takiego sprzętu? Absolutnie nie. Używanie chodzików, w zgodzie z kilkoma zasadami, jest dla większości dzieci bezpieczne.
Chodzik dla dziecka — od kiedy?
Decydując się na używanie chodzika, trzeba wiedzieć, że nie wolno zabawy w nim proponować zbyt małym dzieciom. Trudno jednoznacznie wskazać najniższy wiek: powinny być to dzieci, które samodzielnie stabilnie siedzą. Niektórzy twierdzą, że to wciąż za wcześnie. Specjaliści zgadzają się ze sobą, co do tego, że dzieciom powinno się pozwalać na rozwój we własnym tempie.
Trzeba zaakceptować fakt, że korzystanie z chodzików nie ma na celu nauczenia chodzenia od podstaw. Powinno być tylko pomocą w doskonaleniu tej umiejętności. Dlatego czasami uważa się, że pierwszy spacer w chodziku, powinno odbywać dziecko, które ma już za sobą pierwsze chwiejne kroki. Ostateczna decyzja należy do rodziców. To oni, obserwując zachowanie dziecka, są w stanie określić ewentualną gotowość malucha.
Używanie chodzika dla dziecka — więcej wskazówek
Nawet gotowe do chodzenia dziecko nie powinno z tej zabawki korzystać przesadnie długo. Kilkadziesiąt minut dziennie to górna granica przebywania w chodziku z siedzeniem i oparciem. Rodzice chcący pomóc niemowlakowi w rozwoju chodzenia, mogą skorzystać z innych wspomagaczy: jeździków i pchaczy.
Poza tym chodzik nie powinien mieć żadnych ostrych elementów, by nie stawił zagrożenia przy uderzeniach. Najlepiej też, gdy nie ma zbyt wielu dodatkowych zabawek i świecidełek, bo mogą one niepotrzebnie rozpraszać uwagę malucha. Warto zdecydować się na jak najlżejszy chodzik. W ten sposób chroni się stawy dziecka przed zbyt dużym obciążeniem. Ważne jest też dopasowywanie wysokości sprzętu do wzrostu.