Jak wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka? 6 Sposobów, które pomogą Ci podjąć decyzję

Jak wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka? 6 Sposobów, które pomogą Ci podjąć decyzję 

Wybór odpowiedniego zwierzątka dla Twojego malucha może okazać się znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Istnieje kilka istotnych kwestii wymagających wzięcia pod uwagę, zanim rodzic zdecyduje się wybrać właściwe zwierzę. Aby ułatwić wybór przygotowaliśmy poradnik, w którym doradzamy, na co zwrócić uwagę i podjąć świadomą oraz odpowiedzialną decyzję. 

Dlaczego pupil odgrywa ważną rolę w życiu dziecka? 

Zwierzątko domowe odgrywa ważną rolę podczas kształtowania się dziecka. Opieka nad nim pomaga maluchowi zyskać umiejętności, takie jak odpowiedzialność czy opanowanie emocji. To również świetna sposobność, aby dziecko rozwijało zdrowe nawyki, np. wychodzenie na spacery z czworonożnym przyjacielem. 

Oprócz tego, małe dzieci z pomocą zwierzaka są w stanie lepiej uporać się ze stresem. To także towarzysz dający pocieszenie w różnych sytuacjach. 

Na co zwracać uwagę wybierając pierwsze zwierzę dla malucha? 

Aby nowy domownik nie okazał się uporczywym balastem, przed jego wyborem musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych kwestii. Pamiętać należy, że zwierzę to nie zabawka. Dlatego kluczowe jest, aby dopasować zwierzątko do charakteru i potrzeb Twojego malucha. Warto więc porozmawiać z dzieckiem na temat tego czy jego zdaniem lepszym wyborem będzie pies lub kot? Dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się na pierwsze zwierzę dla Twojej pociechy, będą małe zwierzęta domowe dla dzieci, takie jak rybki czy gryzonie. Pierwsza opcja jest idealna w przypadku, kiedy dziecko ma uczulenie na sierść i nie może przebywać w towarzystwie kudłatego pupila. Możemy być zaskoczeni tym, jak niewielkie akwarium ze “złotą rybką” może stać się generatorem frajdy dla całego domostwa. 

W tym drugim przypadku wybór najczęściej pada na chomiki. W domowych warunkach doskonale odnajdzie się również królik czy świnka morska. 

6 sposobów, jak wybrać idealne zwierzątko dla Twojego malucha

Skoro wiemy już, że zwierzę to nie zabawka, pora przejść do sedna. Oto sześć sposobów, które pomogą Ci znaleźć idealnego towarzysza dla Twojego dziecka.

  1. Pies, kot, a może gryzonie? Aby opieka nad zwierzęciem sprawiała dziecku frajdę, pupil musi odpowiadać jego preferencjo. Dlatego też ważne jest poznanie zainteresowań dziecka w tej sferze. Pomoże Ci to znaleźć zwierzątko, które od razu stanie się jego najlepszym przyjacielem.
  2. Określ możliwości opieki nad zwierzęciem pozostałych domowników. Niekiedy konieczna będzie pomoc maluchowi w opiece nad jego małym przyjacielem. Dlatego też każdy rodzic musi odpowiedzieć sobie na kilka kwestii. Czy masz dużo czasu na opiekę nad zwierzęciem? Czy masz wystarczająco dużo miejsca w domu? 
  3. Każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby. Ba, często różne rasy tego samego gatunku mogą posiadać różne wymagania. Upewnij się, że jesteś gotowy i zmotywowany, aby sprostać wyzwaniom i zapewnić mu odpowiednie warunki życia.
  4. Poznaj opinię innych! Zanim zdecydujesz się wraz ze swoim maluchem zaopiekować zwierzęciem, odwiedź fora, grupy społecznościowe czy porozmawiaj z posiadaczami zwierząt. Dowiesz się w ten sposób wielu przydatnych informacji istotnych podczas podejmowania decyzji. 
  5. Pamiętaj o kosztach! Niektóre małe zwierzątka mogą być bardziej kosztowne w utrzymaniu niż duże. Jeśli chcesz, aby było ono tanie w utrzymaniu dobrym wyborem może być, np. królik, rybka, świnka morska. Rzadziej żółw, papużka czy wymagające szczególnej pielęgnacji rasy psów. 
  6. Towarzyski golden retriever kochający dawać się głaskać czy zwierzak lubiący samotność? Niektóre gatunki są bardziej łagodne i przyjazne dla dzieci, podczas gdy inne mogą być bardziej terytorialne i ceniące spokój. Pomyśl o temperamentach swojego dziecka oraz zwierzęcia, które masz zamiar mu podarować. Jeśli ich charaktery są pokrewne, prawdopodobnie staną się najlepszymi przyjaciółmi. 

Które zwierzę dla dziecka będzie odpowiednie? Podsumowanie

Zwierzęta mogą być doskonałymi towarzyszami zabawy dla malucha, ucząc go odpowiedzialności, współczucia i troski. Wybór idealnego zwierzaka dla Twojego dziecka to nie lada wyzwanie. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak koszty i warunki życia oraz wiele innych czynników zależnych od rasy i gatunku pupila. Świadoma i rozsądna decyzja podjęta wspólnie z dzieckiem z pewnością poskutkuje jednak tym, że wybrane zwierzątko domowe dla dziecka szybko stanie się jego najlepszym przyjacielem,  także ulubieńcem pozostałych domowników.